
En cobbler är en amerikansk paj där man varvar frukt med ett eller två lager av en smet. Den mest kända varianten är kanske persikocobbler men det är en väldigt god paj att göra på plommon, den blir både saftig och mjuk.



Ingredienser:
- 125 g smör
- 1,5 dl vetemjöl
- 1,5 dl strösocker
- 3/4 msk bakpulver
- En nypa salt
- 1,5 dl mjölk
- 1,5 dl muscovadosocker
- 1 msk citronsaft
- 500 g plommon
- 1 tsk madeira



Gör så här:
Sätt ugnen på 175 grader.
Skär smöret i kuber och smält det i en paj- eller ugnsform.
Blanda ihop mjöl, socker, bakpulver och en nypa salt i en bunke. Slå på mjölk och blanda försiktigt till en slät smet. Häll över allt i formen ovanpå smöret – men motstå frestelsen att blanda runt det!
Skölj och dela plommonen itu och ta bort kärnorna.



Ta fram en traktörpanna eller bred kastrull och hetta upp muscovadosocker tillsammans med citronsaft och plommonhalvor. Vänd runt hela tiden tills sockret smält och plommonen är varma och mjuka.
Lägg ut plommonhalvorna i ett vackert mönster över smeten i pajformen. Häll över sirapen som bildats i pannan av det smälta sockret och fruktsaften. Avsluta med att stänka lite madeira överst.



Baka av i ugnen i cirka 30-40 minuter och servera varm eller kall.
Det är väldigt gott med en kula vaniljglass till ljummen plommoncobbler! Vaniljsås går förstås också bra.



Tips!
Här i blogginlägget om plommonskörd kan du läsa om andra goda receptfavoriter om du har mycket plommon att ta hand om. Kakor, pajer, saft och vin till exempel!



En reaktion på ”Plommoncobbler – saftig plommonpaj”