Det här är en krämig kycklinggryta som tack vare saffran passar extra bra till jul och advent. Men man kan förstås servera den när som helst på året!

Ingredienser:
- 500 g kycklingfilé
- 1 liten gul lök
- 1 stor vitlöksklyfta
- 1/2 dl vitt vin
- 1 msk kycklingfond
- 2 dl vatten
- 1 paket saffran (1/2 g)
- 1 handfull cocktailtomater
- Maizenaredning
- 2 dl grädde
- Salt
- Peppar
- 1 näve haricots verts
- Granatäppelkärnor för garnering (kan uteslutas)



Gör så här:
Skala och hacka lök och vitlök. Dela tomaterna i halvor eller mindre bitar, beroende på hur stora de är. Skär kycklingfiléerna i lagom stora grytbitar.
Hetta upp lite olivolja i en stor traktörpanna och fräs lök och vitlök försiktigt där i. Lägg sedan kycklingbitarna i pannan och låt dem få färg runt om. Häll till sist ner tomaterna och låt dem fräsa med någon minut.
Häll på vin, fond, vatten och saffran och låt koka upp. Koka några minuter och häll sedan på maizenaredning. Låt koka ihop till en krämig konsistens. Slå på grädde och låt koka ihop. Smaka av med salt och peppar.
Skär ändarna av haricots verts och lägg sedan mer dem i grytan när den nästan är klar – bönorna ska knappt koka med utan bara bli varma och lite mjuka. Garnera med granatäppelkärnor.
Servera grytan med ris, pasta eller ugnsstekt potatis.



Vintips!
Ett glas pinot noir passar bra till denna kycklinggryta med saffran.