
Stekt tonfisk med citronsås och ugnsbakade grönsaker är en välbalanserad rätt. Färsk tonfisk är en ganska bastant fisk och det passar utmärkt att ha ordentligt med vitlök och citron till. Lite ugnsstekta grönsaker bidrar till fräschör – välj grönsaker du tycker om, gärna i olika färg och konsistens. Vi skriver här att tonfisken är stekt. Ett alternativ till att kalla tonfisken stekt är att säga att den är halstrad. Stekpannan ska nämligen vara het och man kan steka helt utan eller med mycket lite olja i pannan.
Ingredienser (2 port):
- 350-400 g tonfisk
- 2 stora vitlöksklyftor
- 2 citroner
- 1 dl vitt vin
- 1 dl vispgrädde
- Lite maizenaredning
- Salt
- Peppar
- 2 potatisar
- 1 morot
- 1 röd paprika
- 1 aubergine
- 1 kvist färsk rosmarin (kan uteslutas)

Gör så här:
Börja med att förbereda grönsakerna. Skala potatis och morot och dela i mindre bitar. Kärna ur paprikan och dela den i bitar, skiva och dela upp auberginen i bitar. Skala och krossa en vitlöksklyfta. Olja in en ugnsform med olivolja och lägg grönsakerna där i. Ringla över med olivolja och salta. Blanda allt ordentligt och toppa gärna med en kvist färsk rosmarin. Stek i 220 graders ugn i bortåt 45 minuter.
Salta och peppra tonfisken och gnid in dem med en vitlöksklyfta. Lägg tonfisken på ett fat. Skiva en vitlöksklyfta och lägg på fisken. Pressa citron och häll citronsaften över tonfisken. Häll sedan över vinet och ställ in i kylskåp i en halvtimme.
Hetta upp ett par droppar olivolja i en stekpanna. Stek tonfisken i pannan på hög värme, ungefär 1 1/2 minut på vardera sida. Ta upp och håll varmt. Fiska upp vitlöken från marinaden och stek den försiktigt i pannan. Häll sedan på resten av marinaden och låt koka upp. Häll på grädden och ev lite redning. Låt koka ihop och puttra några minuter, smaka av med salt och peppar.
Servera tonfisken med citronsåsen och de ugnsbakade grönsakerna.

Vintips!
Till tonfisk med citronsås passar ett friskt och torrt vitt vin, gärna ett vinho verde från Portugal.

Andra goda rätter med tonfisk
Vi har många recept med tonfisk på bloggen. Använd gärna sökfunktionen för att hitta dem. Vi vill emellertid slå ett extra slag för en av dessa rätter; denna portugisiska variant där tonfisken serveras med tomat och lök. Jättegott! Länken kommer här.
Stek tonfisken i en bra grillpanna
Betalt samarbete med Cervera
Vi steker tonfisk i en riktigt varm grillpanna för att få fina ränder på fisken. Har du ingen sådan – eller vill skaffa en riktigt bra grillpanna – finns en väldigt bra på den här länken. Finns även i flera färger och i andra modeller.


Upptäck mer från Middagsbordet
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.
Detta var mycket gott.
Då jag inte hade paprika och aubergine hemma, ersattes det med broccoli och palsternacka samt klyftad rödlök. Såsen blev fantastiskt god.
Tack för receptet!
/Lena B
Jag hade brysselkål,potatis och morötter
Nästa gång gör jag en citronsås i kastrull, blir inte bra att vispa ner grädde osv i en stekpanna där man stekt tonfisken, blir ju brynt av vitlök osv ingen fin färg på såsen