Cozido à portuguesa betyder ungefär ”kokt på portugisiskt vis” eller ”portugisisk gryta”. Någon gryta är det inte, men en traditionell portugisisk rätt med kokta rotfrukter, kött och korvar.

Varje region – för att inte säga stad eller by – har sin egen variant på denna rätt, men huvuddragen är desamma i hela landet. Det här receptet är lite speciellt eftersom det innehåller kikärter, något man har i trakterna runt Santarém i Portugal.
De goda portugisiska korvarna som får koka med från början ger en fantastisk smak åt övriga ingredienser. Farinheira (mjölkorv) och negro (blodkorv) är förstås svårt att komma över i Sverige. Hittar du inga bra alternativ får du ta fler chouriço-korvar istället. Men det är viktigt att du tar äkta rökt chouriço, inga svenska matkorvar med chorizosmak.
Tänk på att börja tidigt – köttet behöver koka bortåt två timmar åtminstone, om det ska bli riktigt mört och fint.

Ingredienser:
- 1,5 kg nötkött (högrev eller fransyska)
- 800 g fläsklägg med ben
- 1/2 dl salt
- Vatten
- 2 chouriço-korvar
- 1 negro-korv
- 2 farinheira-korvar
- 200 g rökt sidfläsk
- Vitkål (ett litet huvud)
- 4-5 morötter
- 10 potatisar
- 2 burkar kikärter
- 4 dl ris

Gör så här:
Låt vattnet koka upp i en stor kittel – den största du kan hitta. Häll i saltet.
Skölj allt kött och alla korvar utom farinheiran och lägg det i vattnet. Koka upp och sänk sen värmen något. Koka i ca 1,5 timme tills köttet är nästan klart.
Häll av så mycket spad som behövs för att koka riset (8 dl spad till 4 dl ris). Häll spad och ris i en annan kastrull och koka riset som vanligt.
Dela vitkålshuvudet i fyra delar och skär bort roten. Fäst ev bladen med hjälp av grillstickor.
Skala och dela morötterna i långa bitar. Skala och dela potatis på längden (eller koka dem hela om de är små).
Stick två tandpetare tvärs genom varje farinheira.
Koka vitkål, potatis, morötter och farinheira i samma kittel som köttet (eller i en egen om det inte får plats).
När allt är nästan klart häller du i kikärterna, de ska inte koka för länge.
Ta upp alla korvar och köttet med en hålslev och låt rinna av innan du skär det i lagom stora bitar. Räkna med att köttet ska koka minst två timmar för att bli riktigt mört och falla isär. Ta upp grönsakerna och lägg på ett annat fat.




Cozidosoppa
Vill du göra cozidosoppa (att servera till förrätt – antingen före cozido eller vid ett annat tillfälle) så använder du spadet som blivit då allt, även grönsakerna, har kokat tillsammans.
Koka först upp soppspadet och häll sedan i soppasta. När pastan kokat klart lägger du i lite färsk mynta i soppan.
