Grillspett är gott och lätt att variera. Detta recept har en god marinad som passar perfekt till fläskkött, och parar köttet med goda grönsaker. Testa att piffa upp med lite smakrik korv också – det är gott!

Ingredienser (4 port):
- 600 g fläskfilé
- 1 stor röd paprika
- 100 g champinjoner
- 2 gula lökar
Marinad
- 1/2 dl olja (helst olivolja som ger mer smak)
- 1/2 dl soja
- 2 msk vinäger
- 1 vitlöksklyfta
- 1/2 pressad citron eller lime, eller 2 msk vitt vin
- Grillkrydda
- Salt, peppar

Gör så här:
Börja med att ta fram köttet så det är rumstempererat. Förbered grillen. Skär köttet i ganska stora bitar.
Blanda till marinaden – blanda olja, soja och vinäger i en skål. Pressa eller skiva en vitlöksklyfta och lägg i blandningen. Häll i citronsaft eller vitt vin. Krydda med din favoritgrillkrydda, och salta och peppra.
Lägg köttet och champinjonerna i en plastpåse. Häll i marinaden och blanda runt så att allt marineras väl. Förslut och lägg i kylen minst ett par timmar innan det är dags att grilla.
Skölj och skär paprikan i lagom stora bitar. Skala och klyfta löken. Trä kött, svamp, paprika, lök om vartannat på spett.
När glöden är fin – när kolen är vit och glöden fin om du använder kolgrill – slänger du på grillspetten på grillen.. Grilla runt om tills köttet är helt genomstekt. Ta upp och lägg på ett fat för att låta vila lite innan du drar några drag med pepparkvarnen.
Servera med goda tillbehör som du tycker om, gärna en grönsallad, pommes frites och tzatziki.

Upptäck mer från Middagsbordet
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.