En riktig ungersk gulasch får sin karaktäristiska smak av paprika och kummin men kan i övrigt varieras på många sätt – med potatis eller pasta, med olika rotfrukter och gjord på lamm, nöt eller fläsk.
Här har vi en klassisk variant, med potatis och mycket paprika, och gjord mer som en gryta än en soppa.
Vi gillar när paprikan kokas riktigt mjuk, vill man kan man spara hälften av paprikan och lägga i den först när man lägger i potatisen.

Ingredienser:
- 700 g benfritt nötkött (högrev eller bog)
- 2 stora gula lökar
- 4 vitlöksklyftor
- 1 färsk chilifrukt (spansk peppar)
- 2 tsk kummin
- 1 1/2 msk paprikapulver
- 6 msk tomatpuré
- 2,5 msk oxfond
- 8 dl vatten
- 4 röda paprikor
- 6 potatisar
- olivolja till stekning
- salt
- svartpeppar

Gör så här:
Ta gärna fram köttet en stund innan du ska tillaga det. Skär köttet i 3 cm stora tärningar.
Grovhacka lök, vitlök och chilifrukt. Ta bort kärnorna från chilin om du inte vill ha en alltför stark gryta.
Rensa paprikorna och dela dem i bitar eller strimlor, och lägg undan dem en stund.
Fräs lök, vitlök och chili tillsammans med köttet i olja i en tjockbottnad gryta.
När köttet är brynt häller du ner kummin, paprikapulver och tomatpuré i grytan. Späd sedan med vatten och fond och rör runt ordentligt.
Lägg i paprikabitarna i grytan och låt allt sjuda under lock i ca en timme.
Skala potatisen och dela den i mindre bitar. Lägg i potatisen och sjud i ytterligare 30 minuter. Smaka av med salt och svartpeppar.
Servera gärna med gräddfil och lite gott bröd. En ale eller ett kryddigt och mustigt rött vin passar bra till.
