Clotted cream är inget man ska äta för ofta – det är alltså det fetaste ur vispgrädden. Men kanske också det godaste.
Clotted cream serveras till scones, tillsammans med marmelad, och det går åt väldigt mycket grädde för att få ut ganska lite clotted cream.
Tänk på att du måste börja dagen innan du ska servera din clotted cream!
Ingredienser:
- 1 liter vispgrädde
Gör så här:
Häll vatten i en kastrull och låt det sjuda. Placera en skål som tål värme (t ex en metallskål) i vattenbadet.
Häll grädden i skålen och låt den stå över värmen i det sjudande vattnet i ca 1 1/2 timme. Vattnet ska inte koka och inte grädden heller, den ska bara bli varm. Rör inte i grädden.
När en tjock yta har bildats tar du av skålen från värmen och ställer den i kylen över natten.
Ta upp den tjocka kakan som bildats på grädden – försiktigt så att bara får med den och inte massa överflödig vätska. Rör ut den tills du fått en kräm som är ungefär som smör i konsistensen. Om det behövs tillsätter du lite av grädden som är kvar i skålen.
Du behöver inte slänga grädden som blir över utan den går att använda i matlagning eller bakning – tänk bara på att den inte längre är lika fet som innan.

2 reaktioner på ”Clotted cream”