
Detta är en enkel men ljuvligt god sallad som kommer från det toskanska köket. Det är få ingredienser och rätten går snabbt och lätt att laga. Den kan ätas åter om men passa extra bra en varm sommardag när man inte orkar stå i köket.
Denna tonfisk- och bönsallad serveras traditionellt som en antipasto eller en sidosallad, men den kan serveras som en lätt huvudrätt också. En sats räcker till fyra portioner antipasti eller två huvudrätter.
Servera gärna på en bädd av tomater, eller med lite bröd.
Ingredienser:
- I burk tonfisk (ca 200 g)
- 1 burk små vita bönor, helst cannelini (ca 200 g)
- 1/2 röd lök
- 2 tsk vinäger eller saft från 1/2 citron
- Salt
- Ett knippe färsk bladpersilja
- Olivolja

Gör så här:
Dela rödlöken och skiva tunt. Lägg löken i en skål. Häll över vinäger eller citronsaft och salt. Rör runt och låt stå några minuter.
Hacka persiljan fint.
Skölj bönorna ordentligt.
Blanda ner tonfisk, bönor och persilja i löken. Rör runt försiktigt tills allt är väl blandat.
Salladen mår bra av att stå till sig en liten stund i kylskåpet för att smakerna ska sätta sig ordentligt, men ta ut i god tid innan servering så att salladen är rumstempererad när den serveras.
Servera gärna på en bädd av tomater. Skär upp tomaterna och lägg upp på ett fat. Mal över lite kvarnsalt och strila lite olivolja av god kvalitet över tomaterna innan du toppar med salladen.

Upptäck mer från Middagsbordet
Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.