Vinkokta hjärtmusslor

Hjärtmusslor – eller andra musslor som vongole – blir väldigt goda kokta i lite vin och vitlök. Toppa med koriander och servera med vitt bröd så har du en riktig festmåltid!

Ingredienser:

  • Musslor
  • Olivolja
  • 3 vitlöksklyftor
  • 2 dl vitt vin
  • 1/2 krm cayennepeppar
  • 1 tsk ströbröd
  • Koriander
  • Bladpersilja

Gör så här:

Undersök musslorna och släng alla som är trasiga eller som inte stänger sig när man knackar lätt på dem.

Hetta upp lite olivolja i en stor kastrull – det ska vara så mycket olja så att det täcker botten ordentligt. Skala och krossa vitlöksklyftorna och lägg i dem, ströbröd och cayennepeppar. Låt det mjukna i olivoljan några minuter och rör om någon gång ibland så det inte fastnar och bruna.

Häll sedan i vitt vin och låt koka upp, och häll till sist i musslorna ska stormkoka tills de är färdiga. Det tar ca fem-åtta minuter beroende musslornas storlek.

Strö gärna lite grovhackad koriander och bladpersilja över.

Servera med en bit frasigt vitt bröd och ett glas välkylt vitt vin.


Upptäck mer från Middagsbordet

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.


Lämna ett svar