Fläskfilégryta med rosépeppar

Detta är en riktigt god fläskfilégryta som passar perfekt till helgen, till fredagsmyset eller som bjudrätt.

Fläskfilé tål en variation av kryddor och den gör sig riktigt bra med rosépeppar. Rosépeppar är en frukt från ett tropiskt träd och är inte alls släkt med annan peppar. Men gott är det!

Ingredienser:

  • 600 g fläskfilé
  • 3 msk smör
  • 1 gul lök
  • 3 vitlöksklyftor
  • 2 msk rosépeppar
  • 250 g skogschampinjoner
  • 1 msk tomatpuré
  • 1 msk kalvfond
  • 1/2 dl sweet chilisauce
  • 1/2 dl vitt vin
  • 3 dl vispgrädde
  • 2 dl mjölk
  • 1 msk soja
  • Salt
  • Svartpeppar

Gör så här:

Ta fram en rymlig traktörpanna eller gryta som du också kan bryna i.

Ansa fläskfilén från tjocka senor. Skär köttet i skivor och dela sedan skivorna mitt itu på längden.

Bryn köttbitarna i lite av smöret och salta och peppra. Ha inte för många köttskivor i pannan samtidigt, stek på i omgångar om det behövs. Ta upp köttet och lägg åt sidan när det fått fin färg.

Skär champinjonerna i bitar. Hacka lök och vitlök. Mortla rosépepparn.

Bryn svampen i resten av smöret. När den är klar så häller du ner lök, vitlök, rosépeppar och resten av smöret och fräser på tills löken blivit mjuk. Rör ner tomatpurén mot slutet och låt bryna någon minut under omrörning. Häll på vinet och låte puttra en stund.

Häll på kalvfond och sweet chilisås. Rör sedan i grädde och mjölk, låt koka upp. Smaka av med soja, salt och peppar. Låt puttra en stund. Vänd ner köttet i grytan och låt den bli varm.

Vintips!

Ett mjukt och fruktigt vin passar bra till fläskfilégryta med rosépeppar, gärna en italiensk chianti.


Upptäck mer från Middagsbordet

Prenumerera för att få de senaste inläggen skickade till din e-post.


Lämna ett svar