Site icon Middagsbordet

Januarimat. Billigt, gott och klimatsmart. 10 tips!

Inlägget innehåller reklam genom annonslänk för Matsmart.

I januari är plånboken oftast lite tunnare efter helgerna. Men bra mat och goda middagar behöver inte vara dyr. Alltför mycket god mat och fina livsmedel slängs dessutom i Sverige. Det måste ändras. Det är dyrt för dig, dåligt för klimatet och hindrar många goda måltider från att bli verklighet. På vårt middagsbord finns ofta rester men vi handlar också så smart vi kan. Inte sällan kan man handla billigt med korta datum och företag som Matsmart har gjort det till sin affärsidé att se till att vi inte slänger fräscha livsmedel i onödan. Gör det här du med. Du sparar rejält med pengar.

Flera recept på den här bloggen innehåller rester på det ena eller andra sättet. Så läng inte bra mat. Spara och komponera ihop något nytt av det som blev över. Vi har en pytt-låda i frysen där vi lägger rester som inte räcker för en måltid i närtid. Julskinkan, söndagssteken, korven som inte gick åt eller potatisen som blev över tärnar vi ner och fryser sedan i en låda. När det blivit lagom mycket i lådan fräser vi upp lite lök i smör och kompletterar med det som kanske har saknats i pytt-lådan. Sedan går alltihopa ner i stekpannan. Stek ett ägg i lite smör. Salta och peppra både pytt och ägg. När det fått lite fin färg är det dags att servera. Gärna med rödbetor. Gott, billigt och smart.

Tio tips för att minska matsvinnet!

Med bättre planering, billigare inköp och användning av resterna kan du spara många sköna tusenlappar varje år. Har du egna tips och bra recept på hur man använder rester? Kommentera eller maila!

Pasta är en bra grund för god och billig mat
Exit mobile version